הכל על אמצעי חימום לבית

בכל חורף רבים שואלים עצמם, כיצד הכי כדאי לחמם את הבית, כלומר איזה פתרון הוא הטוב ביותר? במהלך בחירת אמצעי החימום לבית עולים מספר שיקולים:

  • בטיחות: איזה אמצעי חימום הוא הבטוח ביותר?
  • יעילות: איזה אמצעי חימום יחמם את בית בצורה הטובה והמהירה ביותר? ואיזה אמצעי חימום יכול לפעול גם במקרה של הפסקת חשמל בימים קרים?
  • מחיר: מה תהיה העלות החודשית של חשבון החשמל בעקבות חימום הבית באמצעי חימום זה?

החורף מזמן לצרכנים השונים אפשרויות שונות לחימום של הבית החל במזגנים, דרך תנורים ורדיאטורים, וכלה במפזרי חום שונים, כאשר לכל אמצעי יתרונות וחסרונות. להלן סקירה של אמצעי החימום השונים והכדאיות שלהם בחימום הבית.

תנורי ספירלה ומפזרי חום

  • תנורי הספירלה היו אמצעי חימום נפוץ בכל בית בישראל. אולם, בשנים האחרונות איבדו תנורי הספירלה את הפופולאריות שלהם לטובת אמצעי חימום בטיחותיים יותר. תנורים אלו מסוכנים ביותר, בעיקר בעבור ילדים, מאחר והסלילים נושאים זרם, והם נגישים ביותר להחדרה של חפץ זר, ולסכנה של התחשמלות. נוסף על כך, צריכת החשמל של תנורים אלו גבוהה, אין אפשרות לווסת אוטומטית את הטמפרטורה בהם, והם מהווים סכנה של התלקחות בקרבה של פריט דליק. היתרון הגדול שלהם הוא שהם מפיצים חום גבוה, ומחממים את החלל בצורה מהירה.
  • מפזרי החום מורכבים ממאוורר אשר פולט אוויר חם לחלל החדר ומגוף חימום. מפזרי החום גם כן פולטי חום בעצמה גבוהה, ומחממים את החלל במהירות, הם מצוידים בכפתורים אשר מאפשרים לווסת את כמות האוויר החם הנפלטת, והם בטיחותיים הודות למעטפת הבטוחה שלהם. החיסרון העיקרי של אמצעי חימום זה הוא, שהוא פולט חום רק בצורה ממוקדת, והוא צורך חשמל בצורה גבוהה. אמנם מפזרי החום בטיחותיים הרבה יותר מתנורי ספירלה, אך עדיין אבק אשר נכנס אל גוף החימום עשוי לגרום להתלקחות שלו ולסכנה ממשית.

רדיאטורים ומזגנים

  • רדיאטורים: רדיאטור הוא אמצעי חימום אשר מכיל נוזל, בדרך כלל שמן, אשר מחומם באמצעות גופי חימום. המעטפת החיצונית של הרדיאטור בנויה מצלעות אשר מפיצות חום אל החדר, אך הן עצמן נעימות למגע, מה שהופך אותו לבטיחותי ביותר. היתרון הגדול של הרדיאטור הוא הבטיחות שלו, והיכולת שלו לפזר חום בצורה שווה אל כל חלל החדר, החיסרון הוא שתהליך החימום לוקח זמן.
  • מזגנים: המזגן נחשב כאמצעי החימום הנפוץ והיעיל ביותר לחימום הבית. רמת הבטיחות של המזגן גבוהה מאוד, חימום החדר נעשה בצורה יעילה ומהירה, הוא חסכוני בחשמל, והוא מאפשר לכם לעשות בו שימוש גם בקיץ. החסרונות העיקריים של המזגן הוא שעלותו הראשונית גבוהה, הוא מצריך תפעול שוטף, והוא מייבש את האוויר.

חם… מתחמם…

אין ספק שהמזגן הוא אמצעי החימום הטוב ביותר. לעיתים, כאשר אין צורך בחימום מאסיבי של כל הבית, או במצבים בהם פעולת המזגן אינה מספיקה, והחימום אינו מגיע לחדרים מרוחקים, ניתן להוסיף אמצעי חימום אחר כמו רדיאטור או מפזר חום.