הכל על בדיקות פוליגרף

גילוי שקרים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter

הפוליגרף הוא מכשיר אשר תפקידו לקלוט את התגובות הבלתי רצוניות של האדם, על מנת לדעת האם הוא טוען דברי שקר. הפוליגרף משמש בעיקר לצורך חקירות משטרתיות, אך משמש גם לצורך מבדקי תעסוקה ואבטחה. בדיקת פוליגרף נעשית באמצעות שיטה המכונה “שיטת שאלות הביקורת”. במהלך הבדיקה נשאל הנבדק שלושה סוגים של שאלות:

  • שאלות חמות: שאלות אשר עשויות להיות רלוונטיות ביותר לגבי המקרה ומעורבותו באירועים לגביהם הוא נחקר.
  • שאלות קרות: אלו שאלות סרק אשר נשאל הנחקר ואין לו כל סיבה לשקר לגביהן.
  • שאלות ביקורת: שאלות אלו הן שאלות אשר נשאלות למען מטרת השוואה. תפקידן של שאלות אלו הן לעורר תגובה רגשית ואי נוחות אצל הנחקר, ללא קשר לסוגיה בגינה הוא הגיע להיחקר. סגנון שאלות זה יהיה: האם אי פעם שיקרת? תאר את מספר הפעמים בהם לקחת דברים שלא שלך וכו’

בעת שאילת השאלות נמדדות התגובות הגופניות הבלתי נשלטות של הנחקר כמו הזעה, קצב לב וכדומה, ובהתאם לתוצאות בדיקת הגלאי ניתן להניח האם הנחקר דובר אמת או שקר.

טענות בעד ונגד פוליגרף

שיטת הפוליגרף מעוררת מחלוקות רבות, שכן חלק טוענים בעדה ואילו חלק מגנים אותה. בין הטיעונים השונים כנגד בדיקת פוליגרף ניתן למצוא:

  • אמינות הפוליגרף שנויה במחלוקת: הבדיקה אמורה להיות אמינה, ולחשוף דברי שקר בהתבסס על תגובות פיזיולוגיות בלתי רצוניות של הנבדק כמו: לחץ הדם, זיעה וכו’, אשר אמורות להעיד על אמירת שקר. אולם, מאחר ופרמטרים שונים כמו: ליקויים טכניים, תחושת רעב, התרגשות, ועוד יכולים להשפיע גם הם על תוצאות הבדיקה, הדבר גורע מאמינותה.
  • השימוש בפוליגרף שנוי במחלוקת: בדיקת הפוליגרף מעמיקה אל תוך התת מודע של הנבדק, ומהווה פגיעה בזכות שלו לשמירה על הפרטיות. שאלות ביקורת אשר נשאלות במהלך הבדיקה עשויות להיות אינטימיות וחושפניות, מה שהופך אותה לשנויה במחלוקת.

הטיעון המרכזי בעד הבדיקה הוא שזו היא הדרך האמיתית והטובה ביותר לדעת האם האדם דובר אמת. הבדיקה מאפשרת גישה אל תוך הפנימיות של האדם, וקשה מאוד לשקר במהלכה.

מה התוקף המשפטי של בדיקת פוליגרף

כיום, מבחינה חוקית בדיקת פוליגרף אינה נחשבת כראייה קבילה בבית המשפט, מאחר והיא אינה מהימנה מספיק מבחינה מדעית. הבדיקה יכולה לשמש כראייה משפטית, רק אם הנבדק הסכים לשני תנאים: כל עוד הבדיקה נעשתה עם הסכמתו, וכל עוד הוא חתם על מסמך, אשר מורה כי הוא מסכים לכך שתוצאות הבדיקה ישמשו כראיה בבית המשפט. גם אם הסכים הנבדק לשני תנאים אלו, יכול בית המשפט להחליט האם ברצונו להשתמש בתוצאות הבדיקה כראייה.

בדיקה אחת שימושים רבים

כיום, בדיקת פוליגרף משמשת חוקרי משטרה, ואף מעסיקים שונים לצורך הוצאת האמת לאור. למרות שהבדיקה אינה משמשת כראייה קבילה בבית המשפט, נעזרים גורמים רבים בתוצאותיה, ופונים לדרכים חלופיות לצורך הוכחת האמת.

המידע באדיבות מכון פוליגרף ש.ברוק.

הרשמו לניוזלטר של allabout

הישארו מעודכנים לפני כולם.

מאמרים נוספים:

נעליים אורטופדיות
בריאות

הכל על נעליים אורטופדיות

אנשים רבים סובלים מביעות שונות כמו כאבי גב, רגליים, ברכיים, כאבי ראש ועוד שלל תסמינים, תסמינים אשר במקרים רבים יכולים לנבוע כתוצאה מיציבה לא נכונה

עיצוב הבית

טיפים לבחירת כלים סניטריים

אתם לקראת שיפוץ  חלל חדר האמבטיה ומעוניינים לרכוש כיור ואמבטיה חדשים ועוד אלמנטים? כל האמצעים והפריטים הסניטריים מטרתם להעניק לנו הגנה מיטבית לניקיון ושמירה על

פרסמו אצלינו את המאמרים שלכם

רוצים לפרסם את המאמר שלכם אצלינו באתר? השאירו פרטים בצור קשר, רשמו לנו מה התחום שלכם ונחזור אליכם בהקדם.