הכל על חדרים נקיים

כאשר מדבר על חדר נקי, חשוב מאד לצאת מהקונספט הביתי והמוכר. בעולם העסקי והתעשייתי, חדרים נקיים הם חדרים שעומדים בקריטריונים מסוימים, שבעצם הופכים אותם לסטריליים במיוחד. אלו הם חדרים שבהם לא נוכל למצוא אפילו חלקיק של אבק – והכוונה לכך היא במובן המילולי ביותר, ולא באופן מליצי. מדובר על חדרים שיש בהם אמצעים מיוחדים ששומרים עליהם נקיים לאורך זמן, כאשר נערכים בהם גם בדיקות תקופתיות מפעם לפעם. אז למה בעצם הם משמשים?               

כך בונים חדר נקי

  • מערכות לסינון אוויר – בתוך חדרים נקיים, נוכל למצוא מערכות מיוחדות, שתפקידן הוא לסנן את האוויר. באוויר יש לא מעט חלקיקי אבק שכולנו רגילים לנשום. עם זאת, הם גם עלולים לפגוע ברכיבים מסוימים, שיש לשמור עליהם בחדרים הנקיים, ולכן מותקנת מערכת לסינון האבק משאר החלקיקים הבעייתיים מהאוויר.
  • מערכת לוויסות טמפרטורה ולחות – לחדרים נקיים קיים תקן נוסף לשמירה על טמפרטורה ספציפית, וגם למניעת לחות. הלחות יכולה לפגוע ברכיבים שיש בתוך החדרים הנקיים, וחשוב מאד לשמור לעתים על מידה מדויק של יובש ולחות.
  • ●       דלתות לחדרים נקיים – חשוב מאד להתקין דלתות לחדרים נקיים, אשר מותאמות עבורם באופן ייעודי. דלתות לחדרים נקיים עשויות לרוב מאלומיניום, וכוללות ידיות מיוחדות אשר לא מפיצות חלקיקים החוצה. לעתים, אפשר לחבר אל דלתות לחדרים נקיים גם מערכת לבקרת כניסה ויציאה, כך שרק בלחיצת כפתור מבפנים, יהיה ניתן להכניס אנשים מבחוץ, וזאת בכדי לשמור על רמת סטריליות גבוהה מאד בחדר. מערכת זו מכונה מערכת אינטרלוק.
  • שימוש בחליפות – בתוך החדרים הנקיים, כל האנשים מחויבים להסתובב עם חליפות מיוחדות. מדובר על חליפות שאינן מפיצות חלקיקים, כך שאין מהן סכנת זיהום, והן אטומות לחלוטין. החליפות כוללות משאבת חמצן ייחודית, בכדי לאפשר נשימה תקינה, למרות שהחליפה עצמה אטומה לגמרי.
  • ריהוט לחדרים נקיים – גם פריטי הריהוט שיש בחדרים הנקיים, חייבים תמיד לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר. הדבר כולל שולחנות, כיסאות, מדפים, וכיו”ב. כולם עשויים מחומרים מיוחדים אשר לא צוברים אבק, ושומרים על סטריליות גבוהה.

מי עושה שימוש בחדרים הנקיים?

יש לא מעט גורמים אשר מעניינים בחדרים הנקיים, ומעוניינים לעשות בהם שימוש. בין השאר, מעבדות בתחום הרפואה והביולוגיה, חייבות לשמור על חדרים נקיים לפי התקן הנדרש, בכדי למנוע התפשטות של זיהומים לתוך תרופות. גם בתעשיית המזון יש צורך בחדרים נקיים, בכדי לשמור היטב על המזון שמיוצר בכל שלב ושלב.

בתעשיית האלקטרוניקה, המחשבים וההיי טק, יש שימוש נרחב מאד בחדרים נקיים, וזאת משום שבייצור של רכיבים אלקטרוניים, אסור שאפילו גרגר אחד של אבק ייכנס לתוך הרכיבים, שכן הדבר עלול לפגום בייצור כולו. כמובן שבעוד תחומים נוספים מעולם המדע והטכנולוגיה, החדרים הנקיים נחוצים לא פעם, ועושים בהם שימוש מקיף. חשוב מאד לזכור, שבמידה ואתם מעוניינים להקים חדר נקי – יש לעקוב אחרי ההוראות של תקן ISO העולמי, ולעקוב גם אחרי תקנים נוספים במידת הצורך.